EN TR
EN TR

YAPAY ZEKANIN ÖNEMİ

YAPAY ZEKANIN ÖNEMİ

 

4. Sanayi Devrimi olarak tanımlanan 2008 yılı sonrasındaki gelişim yapay zekâ ile farklı bir boyut kazandı. Yapay zekâdaki yetkinlik önümüzdeki yıllarda ülkelerin zenginliğini ve pozisyonlarını etkileyen bir rol alacaktır.

     Bu sanayi devrimi Endüstri 4.0 olarak ya da istenilen şekilde adlandırılabilir. Büyük bir değişim artık bize çok yakın bir durumda.

Bu devrimi yakalayamamanın maliyetinin çok yüksek olacağını bilmeliyiz ve bu konuda adımlar atmamız gerektiğini unutmamalıyız.

 

Endüstri 4.0 teknolojileri efektif kullanılabildiği takdirde işletmeye değer katacaktır. İşletmenin misyonu, vizyonu ve stratejileri net tanımlanmış değilse, endüstri 4.0 yatırımları, beklenen getiriyi sağlayamayacak ya da sürdürülebilir olmayacaktır. Dahası, endüstri 4.0 yatırımları, bu teknolojilere hakim nitelikli personel tarafından gerçekleştirilmediği takdirde büyük hayal kırıklarına neden olabilir. Bunu özellikle bulut bilişim hizmetlerinin kullanımında görüyoruz.

Endüstri 4.0 teknolojileri (bileşenleri) efektif kullanılabildiği takdirde, yalnızca katma değersiz operasyonları ayırmayacak, aynı zamanda üretim sistemlerinin esnekliğini artıracak ve yeni ürünlerin pazara giriş sürelerini de kısaltacaktır. Bu sayede, talebi değişen müşteri, ürün maliyetlerinde büyük değişiklikler olmadan, kısa sürede talep ettiği ürüne sahip olabilecek hale gelecektir.

 

 

 

 

Bunların yanı sıra üretim ve tedarik zinciri operasyonlarında maliyetlerin düşürülmesi, ürün/süreç kalitelerinin iyileştirilmesi, ürün/parça izlenebilirliğinin sağlanması, çalışma ergonomisinin ve iş güvenliğinin iyileştirilmesi hedefinin gerçekleştirilmesi adına bu teknolojiler büyük fırsat sunmaktadır.

 

 

 

Yapay Zekânın Gücü

 

Yapay zekâ uygulamaları gün geçtikçe gelişmeye devam ederken aynı zamanda insan zekâsını yakalamaya doğru adım adım ilerlemektedir.

Bilişim uzmanları, bir insanın hepsi paralel olarak aynı anda çalışan 100 milyar nöron bağlantısının toplam hesap gücünün alt sınırı olan bir saniyede on katrilyon hesap düzeyine 2025’te erişeceğini düşünmektedirler.

Beynin bellek kapasitesine gelirsek, 100 trilyon bağlantının her birine 10.000 bit bilgi depolama gereksinimi tanınırsa, toplam kapasite 10^18 düzeyine çıkmaktadır. 2020’ye gelindiğinde insan beyninin işlevselliğine erişmiş bir bilgisayarın fiyatının 1000 dolar olacağı tahmin edilmektedir. 2030’da 1000 dolarlık bir bilgisayarın bellek kapasitesi 1000 insanın belleğine eşit olacak, 2050’de ise yine 1000 dolara, dünyadaki tüm insanların beyin gücünden daha fazlasını satın alabileceksiniz.

Yapay Zekâ işletmenizi kalkındırmanız için oldukça önemlidir ve bu teknolojiyi kaçırmanız akıllı işletmeniz için oldukça kötü bir durum olacaktır. Siz de Zeneks Teknoloji ailesine katılarak bu teknolojilerden faydalanarak işletmenize değer katabilirsiniz.  https://www.zeneks.com.tr