EN TR
EN TR

MUHASEBENİN DİJİTAL DÖNÜŞÜMÜ

MUHASEBENİN DİJİTAL DÖNÜŞÜMÜ

Günümüz dünyasında sürücüsüz otomobillerden otonom çağrı merkezlerine kadar uzanan listede teknoloji, bu hayalleri gerçeğe dönüştürmek üzere hızlı bir şekilde yol almaktadır.

Aslında insan ve makine arasındaki mücadele, tekerleğin icadı kadar eskiye dayanmaktadır. Şimdilerde ise insanlığın korktuğu şey robotların dünyayı ele geçirmesi değil, iş gücünün robotlara kayarak büyük insan topluluklarının işlerinden olmasıdır.

Gelecek hep belirsiz olmuştur. Diğer bir taraftan günümüzün hızla değişen ticaret pazarında, iş gücü uzmanları ve kuruluşlar, mesleklerin geleceğinin nasıl değişeceğini belirlemeye çalışmaktadırlar. Bugünün dünyasında, geleceğin meslek tahminleri için daha önce eşi benzeri görülmemiş bir vizyon gerekmektedir.

 

Dijital muhasebe nedir?

Dijital muhasebe, muhasebe uygulamalarının dijital sistemler üzerinden gerçekleştirilmesi anlamına gelmektedir. Yeni nesil muhasebe olarak da bilinen dijital muhasebe, finansal işlemlerin hatasız ve çok daha kısa sürede gerçekleştirilmesini sağlamış, bu bağlamda işletmelere büyük yarar sağlamıştır.

Gerçek şu ki, dijital dönüşüm ile gelebilecek tüm zorlukları ve riskleri elbette öngöremeyiz. Ancak dijital devrim her zamankinden daha hızlı ve daha verimli geliyor. Bu sebeple başarılı olmak isteyen meslekler işlerini yeniden tasarlamalı, iş gücünü yeni becerilere ve yeni büyüme modellerine dönüştürmeli ayrıca insanları daha değerli işler yapmaya yönlendirmelidir.

 

 

 

     Dijital dönüşümde nasıl hayatta kalacağız?

Diğer teknoloji devrimlerinden farklı olarak, bu durumun daha fazla karışıklık yaratması beklenmektedir. Çünkü her şey her zamankinden çok daha hızlı gerçekleşmekte, aynı anda meydana gelen çok fazla radikal değişikliğin iş modellerini ve endüstrileri tamamen dönüştürdüğünü görüyoruz.

 

 

 

 

Tüm bu tartışmaların ortasında, dijital dönüşüm muhasebe alanında ilerlemeye devam etmektedir. İnternetin doğuşundan bulut teknolojisine, büyük veri ve yapay zekâ ile tüm bilgilerimiz dijital platformlarda ve giderek daha fazla otomatik hale gelmektedir.

Yapay Zekâ, Blockchain, Endüstri 4.0, Bulut sistemi ve Big Data gibi teknolojiler muhasebe mesleğini geleceğe hazırlayacak olan temel teknolojilerdendir. Günde 24 saat, yılda 365 gün çalışan ve tek bir hata yapmadan görevlerini başarı ile yerine getiren muhasebeci robotların ortaya çıkması günümüzde çok da uzak bir ihtimal değil.

 

 

 

Muhasebede dijitalleşme ile işlemlerin bir robotik muhasebe programı tarafından daha hatasız ve hızlı yapılabileceği gerçeği, aslında hem rahatsız edici hem de heyecan verici bir durumdur. Manuel ve rutin muhasebe işlemleri için robotik teknolojilerin kullanılması muhasebecilere sadece zamandan tasarruf sağlamaz, aynı zamanda kesin bir doğruluk da sağlar.

 

 

 

 

     Mali Mühendislik

Muhasebenin geleceğini anlayabilmemiz için dijital dönüşümün iş modellerini yeniden şekillendiren bir dinamik olduğunu da keşfetmemiz gerekiyor. Bu sebeple dijitalleşme yolculuğunda muhasebe mesleğini geliştirecek, dönüşümünü ve sonuç almasını sağlayacak yeni bir modele ihtiyaç duyulmaktadır. Bu modelin muhasebe mesleğini eğitim, kültür ve uygulama gibi tüm alanlarda dijitalleşmeye entegre etmesi gerekmektedir. Bilgi ve iletişim teknolojilerinden etkili bir araç olarak faydalanan mali mühendislik modelinin; muhasebe mesleğini sözel kültürden, sayısal kültüre dönüştürmesi beklenmektedir.

Mali mühendisliğin; muhasebe mesleğini kaydetme, beyan ve bildirimde bulunma gibi geleneksel yöntemlerin çok daha ötesine taşıması beklenmektedir.

Dijital devrim; mali mühendislik sayesinde muhasebe mesleğine birçok fayda ve fırsat getirecektir. Siz de bu fırsatlardan yararlanmak ve akıllı işletme yolculuğunuza hemen başlamak için bize ulaşabilirsiniz.https://www.zeneks.com.tr/dijital-donusumun-onemi/

Haydi Akıllı İşletme yolculuğunuzu birlikte tasarlayalım!