EN TR
EN TR

IoT Nesnelerin İnterneti

 

IoT Nesnelerin İnterneti

Nesnelerin İnterneti kavramı yani IoT teknolojisi akıllı cihazların birbiriyle iletişime geçmesi, haberleşmesi anlamına gelir. Günümüzde nesnelerin interneti küçük ev aletlerinden akıllı şehirlere kadar uzanıyor. Oluşan veriler big data yani büyük veri olarak karşımıza çıkıyor.

 

 

 

 

 

Nesnelerin İnterneti (IoT) Nedir?

Nesnelerin interneti veya IOT, birbiriyle bağlantılı bilgi işlem cihazları, mekanik ve dijital makineler, nesneler, hayvanlar veya benzersiz tanımlayıcılar ile sağlanan bir ağ üzerinden veri aktarabilen sistemlerin tümünü ifade etmektedir.

 

Giderek artan bir şekilde, çeşitli endüstrilerdeki kuruluşlar daha verimli çalışmak, daha iyi müşteri hizmeti sağlamak, karar vermeyi geliştirmek ve işin değerini artırmak, müşterileri daha iyi anlamak için IoT teknolojisini kullanıyor.

İngilizcesi Internet of Things (IoT) olan nesnelerin interneti kavramı ilk olarak Kevin Ashton tarafından 1991 yılında yapılan bir sunumda kullanılmış bir kavramdır. Nesnelerin İnterneti kol saatinden tutun, birçok elektrikli cihazın birbiri ile iletişime geçmesine denir. Kısacası Nesnelerin İnterneti en küçükten en büyüğüne tüm elektronik cihazların etkileşimini sağlar.

 

 

 

 

 

Örneğin; kolunuzda bir akıllı saat olduğunu düşünün. Bu akıllı saat gittiğiniz mesafeyi, attığınız adım sayısını ve bu aktiviteleri yaparken kalbinizin nasıl attığını algılayan sensörlere sahip. Burada toplanan veriler bir istemci (bilgisayar, cep telefonu vb.) tarafından analiz edilip hayatımızı düzene koymamızda yardımcı oluyor. İşte bu iki cihazın arasındaki iletişim, nesnelerin internetini oluşturan en temel özellik durumundadır.

 

 

 

 

 

Nesnelerin İnterneti ve Büyük Veri (Big Data)

 

Günümüzde Nesnelerin İnterneti küçük ev aletlerinden akıllı şehirlere kadar uzanmaktadır. Tabii ki burada oluşan veriler Big Data olarak karşımıza çıkıyor. Nesnelerin İnternetinde kullanılan verilerin anlamlandırılarak ve farklı verileri analiz ederek oluşturduğu büyük veri oldukça önemlidir.

Örnek verecek olursak herkes arabasıyla otoparkta park yeri aramıştır. Günümüzde otoparklarda kullanılan ve girişte “DOLU” veya “BOŞ” yazan tabelalar, Nesnelerin İnternetine ve oluşacak büyük veriye verilebilecek en ufak örneklerden biri sayılabilir. Burada yer alan sensörler, otoparkın boşluk ve doluluk oranını algılamaktadır. Oran, günün saati ile analiz edildiği zaman; otoparkın hangi saatlerde dolu veya boş olduğunu analiz etmemize yardımcı olan bir veri oluşmaktadır.

 

Big Data (Büyük Veri) Nedir?

 

Büyük veri yani Big Data hayatımızdaki tüm dijital verilerin bir yerde toplanıp birikmesi sonucu oluşan veridir. Buradaki veriler kişi ya da yapay zekalar tarafından analiz edilip günlük hayatımızda birçok işimize yarar sağlamaktadır.https://www.zeneks.com.tr/nesnelerin-interneti-iot-nasil-calisiyor/