EN TR
EN TR

Nesnelerin İnterneti (IoT) Nasıl Çalışıyor?

Nesnelerin İnterneti (IoT) Nasıl Çalışıyor?

 

 

Bir IoT ekosistemi, ortamlarından elde ettiği verileri toplamak, göndermek ve veriler üzerinde işlem yapmak için yerleşik işlemcileri, sensörleri ve iletişim donanımlarını kullanan web özellikli akıllı cihazlardan oluşmaktadır.

Başka bir ifade ile;

IoT, endüstri şirketlerinin iş kararlarını daha hızlı verebilmelerini sağlayan değerli bilgiler sunarak; verileri izleyen, toplayan, değiştiren ve analiz eden sistemler oluşturmak için iletişim teknolojileri yoluyla bağlanan bir cihaz ağı anlamına gelmektedir.

 

 

Endüstriyel bir IoT sistemi nelerden oluşuyor?

  • Kendileri hakkında bilgi algılayabilen, iletebilen ve depolayabilen akıllı varlıklardan yani uygulamalar, denetleyiciler, sensörler ve güvenlik bileşenlerinden,
  • Veri iletişim altyapısından (örneğin bulut), 
  • Ham verilerden iş bilgisi üreten analitikler ve uygulamalardan oluşur.

 

 

IoT cihazları, topladıkları sensör verilerini bir IoT ağ geçidine veya verilerin yerel olarak analiz edilmek üzere buluta gönderildiği veya yerel olarak analiz edildiği buluttan başka bir uç cihaza bağlayarak paylaşmaktadır. Bazen bu cihazlar diğer ilgili cihazlarla iletişim kurarak birbirlerinden aldıkları bilgilere göre hareket etmektedir. Cihazlar işlerin çoğunu insan müdahalesi olmadan yapar ancak insanlar cihazlarla etkileşimde bulunmaktadır. Onları ayarlamak, talimat vermek veya verilere erişmek buna örnektir. Bu web özellikli cihazlarla kullanılan bağlantı, ağ ve iletişim protokolleri büyük ölçüde konuşlandırılan belirli IoT uygulamalarına bağlı bulunmaktadır.

 

 

Internet Of Things (IoT) Faydaları Nelerdir?

Nesnelerin interneti, kuruluşlara aşağıdakileri yapmalarını sağlayan bir dizi avantaj sunmaktadır.

  • Genel iş süreçlerini izleme,
  • Müşteri deneyimini geliştirme,
  • Zamandan ve paradan tasarruf etme,
  • Çalışan verimliliğini artırma,
  • İş modellerini bütünleştirmek ve uyarlama,
  • Daha iyi iş kararları verme ve daha fazla gelir elde etme vb.

IoT, şirketleri kendi işletmelerine, endüstrilerine ve pazarlarına yaklaşma yöntemlerini yeniden düşünmeye teşvik etmektedir ve onlara iş stratejilerini geliştirmek için araçlar sunar. En çok bahsedilen avantajlardan biri, işletmelerin sağladığı endüstriyel internet işletmelerinin öngörücü bakımlarıdır. Bu, makinelerdeki hataları tahmin etmek için IoT sistemlerinden üretilen gerçek zamanlı verileri kullanan organizasyonları içerir. Örneğin; meydana gelmeden önce, bir parça bozulmadan veya bir makine bozulmadan önce şirketlerin bu sorunları çözmek için harekete geçmelerini sağlamaktadır.

Başka bir yaygın fayda, iyileştirilmiş saha servisidir. IoT teknolojileri, saha servis teknisyenlerinin, büyük sorun haline gelmeden önce müşteri ekipmanlarındaki olası sorunları tespit etmelerine yardımcı olur, teknisyenlerin müşterileri rahatsız etmeden önce sorunları çözmelerini sağlar.

Varlık izleme ise başka bir IoT faydasıdır. Tedarikçiler, üreticiler ve müşteriler, tedarik zinciri boyunca ürünlerin konumunu, durumunu izlemek için varlık yönetimi sistemlerini kullanabilirler. Sistem, mallar zarar görürse veya zarar görme riski altındaysa, durumu düzeltmek için derhal önleyerek veya önleyici önlem alma şansı vererek, paydaşlara anında uyarılar göndermektedir.

IoT, daha fazla müşteri memnuniyeti sağlamaktadır. Ürünler nesneler internete bağlandığı zaman, üretici, müşterilerin ürünlerini nasıl kullandıklarına dair verileri yakalayabilir ve analiz edebilir. Üreticilerin ve ürün tasarımcılarının gelecekteki IoT cihazlarını uyarlamalarını ve daha fazla müşteri merkezli ürün yol haritaları oluşturmalarını sağlamaktadır.

IoT ayrıca tesis yönetimini de iyileştirmektedir. İmalat ekipmanının aşınma ve yıpranmaya ayrıca bir fabrika içindeki belirli koşullara duyarlı olması sebebiyle; sensörler titreşimleri, sıcaklıkları ve optimal olmayan koşulların altında çalışma koşullarına yol açabilecek diğer faktörleri izleyebilir.

 

 

 

IoT yapay zekasından faydalanan Zeneks Yazılım ile işletmenizi bir adım ileriye taşıyın. Siz de Akıllı İşletmeler arasında yer almak istiyorsanız bize ulaşın.