EN TR
EN TR

4.Sanayi Devrimi: Endüstri 4.0

 Endüstri 4.0 Nedir?

 

 

 

Endüstri 4.0 Nedir?

İnternetin üretimde kullanılması ile yeni bir çağ başlamış oldu. Endüstri 4.0 veya 4. sanayi devrimi olarak adlandırılan bu yenilik, üretimin dijitalleştirilmesinin yanında akıllı fabrikaları da ortaya çıkardı.

 

Verimli iş modellerinin de önünü açan bu sürecin arka planına ve özelliklerini inceleyelim.

 

 

Endüstri 4.0’a Nasıl Geldik?

Sanayi devriminin ilk dönemi su ve buhar gücünün kullanılması ile 18. yüzyılın ilk çeyreğinde ortaya çıkmıştır. Buhar makinesinin icadı ve mekanik üretim tesislerine dayanan ilk devrimi yaklaşık yüzyıl sonra seri üretime geçilmesi ile başlayan 2. devrim dalgası takip etmiştir. Üretimin serileşmesinde elektriğin kullanımı ve iş bölümüne dayanan sistemin uygulanması etkili olmuştur.

  1. yüzyıla geldiğimizde dünya nihayet dijital çağa adım attı ve devrimlerin 3.sü olan dijital sanayi devrimi çağı başlamış oldu. Elektronik ve bilgi teknolojilerinin geliştirilmesi sayesinde üretim süreçlerinin otomasyonu gerçekleştirilmiştir. Peki, devrimler bu çağ ile sona mı eriyor? Tam aksine, 3. devrim otonom makine ve sanal ortamların çağını başlatarak tüm dengeleri alt üst eden 4. sanayi devrimini getirmiştir.

 

 

 

 

 Sanayi Devrimi

2011 yılında yapılan Hannover Fuarı’nda ilk kez bahsedilen bu devrim, özellikle Alman hükümeti tarafından desteklenmiştir. Ayrıca teknolojinin önde gelen ülkeleri ABD ve Japonya da bu devrimi destekleyerek sanayilerini uygun hale getirmişlerdir. Endüstri 4,0 olarak da adlandırılan bu devrim, nesnelerin (IoT) ve hizmetlerin interneti ile siber sistemlerden oluşan bir yapıda bulunmaktadır. Bütüncül diyebileceğimiz ve teknoloji ile tamamlanan bu yapı fabrikaların ve akıllı üretimin de temel taşı niteliğindedir.

Endüstri 4.0 aşamaları içerisinde en kilit kavram olan IoT yani nesnelerin interneti, fiziki ve sanal ortamları birbirine bağlayıp yaptığı bilgi paylaşımı sayesinde akıllı bir ağ oluşmasını sağlamaktadır. Karşılıklı etkileşim esasına ek olarak sanallaşma da sistemin sensör verileri ile bağlanmasını mümkün kılmaktadır. Gerçek zamanlı analiz edebilme de bu durumu kolaylaştıran bir diğer etmendir.

 

 

 

Endüstri 4.0 Neler Vadediyor? 

 

 

Tüm bu bahsedilenlerden hareketle son devrimin fabrikaları yakından ilgilendirdiği açıkça belli olmakla birlikte etki alanı yalnızca üretim ile sınırlı da değildir. Yapay zekanın gelişmesi, 3 boyutlu teknoloji, bulut bilişim, artırılmış gerçeklik ve büyük verinin analiz edilmesi gibi olaylar birçok farklı sektörde de büyük yankılar uyandırmaktadır.

Veri analizi sayesinde hedef kitlenin isteği belirlenmekte ve üretim ona göre yapılmaktadır. Böylece hata payı en aza indiriliyor ve boşa harcama yapılmayan karlı bir sürecin de önü açılmış oluyor. Artan üretim hızı ile kalite de artmış oluyor. Yazılım ve donanım sayesinde yüksek performanslı ve doğaya dost cihazlar Endüstri 4.0 avantajlarıyla hayalden gerçeğe dönüştürülüyor.

Zeneks Yazılım, Endüstri 4,0 Teknolojisini kullanarak planlama, üretim ve pazarlama gibi iş süreçlerinizi Akıllı hale getirmenize yardımcı oluyor. Gelin işletmenizi birlikte geliştirelim. Siz de değişerek gelişmek istiyorsanız bize ulaşın. https://www.zeneks.com.tr/endustri-4-0-ve-sanayi-devrimi/