EN TR
EN TR

ERP Programlarının Tarihsel Gelişimi

Erp

ERP Programlarının Tarihsel Gelişimi

ERP (Enterprise Resource Planning) yani Kurumsal Kaynak Planlama, e-ticaret şirketlerinin organizasyonunu yapmak konusunda oldukça önemlidir. Gün geçtikçe de daha yaygın kullanılmaya başlanmakta. Bu da ERP’nin önemini oldukça iyi ifade ediyor. Peki ERP programları zaman içerisinde nasıl gelişti?

MRP ve ERP’nin Gelişi

1960’lı yıllarda J.I. Traktör ve İnşaat Makineleri Üreticisi Case, ilk MRP (Material Requirements Planning) yani Malzeme İhtiyaç Planlaması sisteminin temellerini atmak için IBM ile çalıştı. Elbette ilk başta bu sistem şimdiki kadar kapsamlı değildi ve yalnızca envanter takibine yarıyordu.

Daha sonra 1990 yılında araştırma şirketi Gartner sayesinde MRP, yerini ERP’ye bıraktı. Yeni isimle birlikte sistem birçok yeni özellik aldı ve günümüzdeki haline ulaşarak birçok şirketin entegrasyonunu sağladı.

ERP Evrimi

ERP sistemleri, yeni adını aldığı yıllardan beri hızla gelişmeye devam etti. 1998 yılında NetSuite, bulut ERP’yi sunarak bu sisteme yeni bir soluk getirdi. Bulut ERP sayesinde işletmeler, internet aracılığıyla herhangi bir cihazdan web üzerinden kritik iş verilerine erişebilir hale geldiler. Ayrıca bu sistem, şirketlerin artık donanım satın almalarını ve bakım yaptırmalarını gerektirmeyecek yenilikler getirdi.

2000 yılında Gartner, CRM, SCM, HCM gibi büro uygulamalarına meydan okumak adına ERP II fikrini ortaya attı. Bu sistemle ERP’ye daha çok bilgi girecek ve bu sayede sorunları saptamak, çözmek ve iyileştirmek çok daha kolay bir hal alacaktı. Tüm bu gelişmelerle günümüzde ERP yazılım sistemi teknolojisine ulaşmış olduk.

Almanya SAP

SAP, Almanya’da bulunan Avrupa’nın en büyük yazılım şirketidir. 150 ülkede hizmet vermekte olup en çok kullanılan ürünleri ise 47.000’den fazla şirketin tercih ettiği SAP ERP’dir. SAP Business One ERP ile muhasebeden daha fazlasını tek bir programla yapabilirsiniz.

  • İşinize ait bütün bilgileri, ölçeklenebilir tek bir sistemde tutun.
  • Entegre iş zekâsı ile sizin için en önemli sorulara yanıt bulun.
  • Kolay mobil uygulaması ile çalışanlarınızın her yerden yazılıma ulaşmasını sağlayın.
  • Global SAP ürününe 2 ila 8 hafta arasında gibi kısa bir sürede yerleşik ya da bulutta uygulamaya geçin.

JD Edwards

J.D. Edwards World Solution Company veya JDE olarak kısaltılan JD Edwards, SAP gibi bir ERP yazılım şirketiydi. Yeni sahibinin Oracle Corporation olduğu şirket 1977’den beri hizmet vermekte. 2005’ten beri şirketin sahibi olan Oracle, JDE marka adıyla ürünler çıkarmaya devam ediyor.

Hollanda Baan Corporation

Baan Corporation, 1978 yılında Hollanda’da Jan Baan tarafından mali ve idari danışmanlık hizmeti vermek üzere kuruldu. Şu anda Infor Global Solutions’a ait olan şirket, 90’larda oldukça popülerdi ve kendi ERP’lerine şirketin adını vermişlerdi. Sonrasında Baan ERP IGS tarafından satın alınınca bu ismi SSA ERP olarak değiştirmiş olsa da ürün 2003’e kadar ününü sürdürdü.

 

Daha fazla bilgi edinmek için https://www.zeneks.com.tr/erp-danismanlik-hizmetleri/ adresimizden inceleyebilirsiniz.