EN TR
EN TR

ENDÜSTRİ 4.0 TEKNOLOJİLERİ

ENDÜSTRİ 4.0 TEKNOLOJİLERİ

 

 

 

Endüstri 4.0 İçinde Hangi Teknolojiler (Bileşenler) Var?

Endüstri değişimlerinin içerdiği teknolojiler oldukça fazladır ve bunların arasında bazı noktalar, ana başlıklar oldukça ilgi çekici ve birçoğunu kapsayacak şekildedir. Bu teknolojilerin bir kısmı artık dünyada oldukça yaygınlaşmaya başlamışken bazıları içinse henüz büyük adımlar atılmış değildir.

 

 

1 – Endüstri 4.0 ve Siber Fiziksel Sistemlerin Gelişimi

Siber Fiziksel Sistem; siber dünyanın içerisinde bilgi alışverişini yönetir ve buradaki verilerin takip işlerini gerçekleştirmeye yarar.

 

2 – Dikey ve Yatay Entegrasyon

Gerçek zamanlı bilginin tüm sistemlerden alınması ve yorumlanmasına denir. Üretim süresinde ve normalde parça olarak bulunan çözüm yollarının birbiri ile etkileşime geçebilmesine aynı zamanda da takip edilebilmesine yarayan teknolojidir.

 

3 – Endüstri 4.0 ve Otonom Robotlar

Çok sayıda robotun imalat sistemlerinde her an ve iş yapan robotlar haline gelmesidir. Bu kavram her an her işi yapabilme becerisine denir.

 

4 – Arttırılmış Gerçeklik

Sanal gerçeklik ve gerçek dünya tamamen iç içe giriyor, özel gözlükler sayesinde sanal ortamda gerçekteki sistemleri etkileyecek işlemleri yapabilme seçeneğiniz bulunuyor.

 

5 – Nesnelerin İnterneti (IoT)

Bu sistem adından da anlaşılacağı üzere her nesnenin internete bağlanabilmesi ile ve aynı zamanda birbiri ile de iletişime geçebiliyor olması demek.

 

6 – Büyük Veri ve Analizi

Bu teknoloji oldukça karışık gibi görünse de çok önemli bir teknoloji olmasıyla dikkat çekmektedir. Bu teknolojide toplanan bilgi kümelenmekte ve daha anlamlı bir şekle getirilerek bu bilgilerin arasındaki ilişkiler tanımlanmaktadır. Daha derin bilgilere bu sayede ulaşılıyor.

7 – Bulut Teknolojisi

Veri depolama ve veri işleme başta olmak üzere aklınıza gelebilecek her türlü bilginin anında belirli bir şekilde korunarak bu bilgilere ulaşılmasına olanak sağlıyor.

 

8 – Eklemeli Üretim

Üretimde 3 boyutlu yazıcıların yaygın olarak kullanılması demektir. Bugün ürünlerin sıfır stok ile takip edilebilmesi mümkündür.

Zaten yaygın olan 3 boyutlu yazıcı teknolojisi Endüstri 4.0 ile artık daha önemli ve daha gelişmiş olarak karşımıza çıkmaktadır.

 

9 – Şebeke Güvenliği

Çok fazla verinin bulunduğu ve yine bir o kadar sensörün iletişim kurduğu sistemde sorunsuz işlemler yapabilmek neredeyse imkânsız. Bu da daha zeki ve daha güvenli bir şebeke sistemi ihtiyacını bizlere sunmakta.

 

10 – Önleyici Bakım Uygulamaları ve Kalite

Makinelerin birbiri ile iletişim halinde olması ve insan kas gücünden uzak çalışmaları dolayısıyla doğabilecek olası sorunları önceden tespit edebilmek için tedbir alınması gerekilen ve endüstri yaşamının daha iyi hale getirilebilmesini sağlamak için var olmayı sağlayan bir sistem olarak tanımlanıyor.

 

Tüm bu teknolojiler işletmenizi kalkındırmanız için oldukça önemlidir ve bu teknolojiyi kaçırmanız işletmeniz için oldukça kötü bir durum olacaktır. Siz de Zeneks Teknoloji ailesine katılarak bu teknolojilerden faydalanın ve işletmenize değer katın!