EN TR
EN TR

E-Ticaret Sektöründe ERP Kullanımı

E-Ticaret Sektöründe ERP Kullanımı

 

 

E-Ticaret Sektöründe ERP Kullanımı

Dijitalleşen dünyada her geçen gün bir başka alan teknolojiyle harmanlanıyor. Günümüzde hemen hemen her sektörde teknoloji kullanımı mevcut. E-ticaret de bunlardan biri olarak ERP yazılımını kullanıyor. Peki e-ticaret için neredeyse olmazsa olmaz konumuna gelen ERP nedir?

ERP (Enterprise Resource Planning) yani Kurumsal Kaynak Planlama, e-ticaret şirketlerinin gereken her alanda entegrasyonlarını yönetmelerine yarayan yazılım ve donanım sistemidir. Bir bakıma tüm kaynakları ve verileri tek bir yere toplayıp organize etmeye yarayan bir veri tabanıdır.

ERP Yazılımların E-Ticaret Sektörüne Sağladığı Kolaylıklar Nelerdir?

 E-ticaret için stok takibi, depo yönetimi, kargo takibi gibi konular oldukça önemlidir. Şirket bu alanlarda başarılı bir şekilde organize olabilirse müşteri kitlesini kaybetmez ve de artırır. ERP yazılımlarının e-ticaret sektörüne katkılarını detaylandırmakta fayda var.

 İş Verimliliğini Artırır

 Daha önce de bahsettiğimiz gibi, e-ticaret ile ilgili birçok bilgi ERP yazılımlarına entegre edilmiştir. Bu da satış, pazarlama, stok takibi, kargo takibi, depo yönetimi, muhasebe gibi birçok konudaki yönetimi tek bir platforma taşımak anlamına gelir. Bu verileri bir araya getirmek ve onlara ulaşmak bu kadar kolay olunca, iş verimliliği artar ve hızlanır.

 Ekip Çalışmasını Kolaylaştırır

 ERP yazılımı, e-ticaret alanında yer alan bölümler arasındaki iletişimi kolaylaştırır ve onları dijital ortamda bir araya getirir. Böylece ekiplerin birbirleriyle iş birliği yapmasını kolaylaştırır ve ekip çalışmasını destekler. Bu da iş verimliliğini artıran bir diğer ERP özelliğidir.

 Tutarsızlıkları En Aza İndirir

 ERP, entegre ettiği konulardaki hata payını en aza indirip, yanlış tahminlerden doğabilecek zaman, efor ve para kaybını önler. Veri bütünlüğü sayesinde tutarsızlıklar en aza indirilir ve sistemde bulunan verilere dayanarak gerçeğe yakın raporlar hazırlanır.

 Maliyetleri En Aza İndirir

 ERP yazılım sistemleri, şirketlerin maliyetlerinin azaltılmasında büyük rol oynar. Satın alım, üretim ve sevkiyatın e-ticaretin en önemli süreçleri olduğunu söyleyebiliriz. Bu süreçler ERP veri tabanında yer alan entegrasyon sayesinde kolayca takip edilebilir ve meydana gelebilecek aksilikler önceden tahmin edilebileceği gibi, durumla başa çıkmak için önlemler de alınabilir. Böylelikle tahmini maliyet, bir sorunla karşılaşılsa bile en az derecede etkilenir.

 Veri Güvenliğini Artırır

 Tüm bilgiler tek bir veri tabanı altında toplandığı için, bunların iyi korunması gerekir. Bu nedenle ERP programları, yetkisiz bir şekilde verilere erişilmesine izin vermeyip verileri bir güvenlik duvarıyla korur. Hatta yönetici bile kullanıcının verilerine izinsiz ulaşamaz.

Şirket yöneticileri, çalışanların erişimlerini anında devre dışı bırakabileceği gibi yeni izinler de verebilir. Ayrıca ERP yazılımı, her kullanıcının hareketlerini tek tek kayıt aldığı için sisteme bir yabancı girdiğinde ya da dışarıdan bir müdahale yapılmaya çalışıldığında bunu tespit etmek oldukça kolay olacaktır. Bu yoğun güvenlik önlemleri arasında verilerin zarar görme olasılığı da oldukça düşük.

 

Detaylı bilgi için  https://www.zeneks.com.tr/erp-danismanlik-hizmetleri/ adresimizden inceleyebilirsiniz.