EN TR
EN TR

DİJİTAL TEDARİK ZİNCİRİ YÖNETİMİ

ZENEKS DİJİTAL TEDARİK YÖNTEMİ

DİJİTAL TEDARİK ZİNCİRİ YÖNETİMİ

Çağımızın iş yapış şeklinin mutlak gerekliliği olan dijitalleşme, tedarik zinciri yönetimi uygulamalarına da mutlaka yansıtılmalıdır. Tedarik zinciri yönetimi bölümlerinin kendi içlerindeki süreçlerinden, iç müşterilerinin talep yönetimine, tedarikçilerimize iletilen sipariş mektubuna kadar olan sürecin dijital ortama alınmasından, tedarikçilerimizle olan iş birliğimizin dijital ortamda yürütülmesine kadar, mümkün olan süreçlerin tümünün dijital ortamlara taşınmasına öncülük etmemiz gerekiyor. Böylelikle şirketlerimizin kaynaklarını daha verimli kullanarak rekabet avantajını yakalayabilmelerine fırsat doğurabiliriz.

Bahsettiklerimizin yalnızca bir kısmı olan elektronik ihalelerde birçok global veya şirketler kendi çözümlerini gerçekleştirirken birçoğu ise bu hizmeti dışarıdan satın almayı tercih ediyor. Ancak her konuda olabildiği gibi bu alanda da bazı şirketlerin satın alma veya satış organizasyonları bu konuya da çekimser ve korumacı yaklaşabiliyorlar. Fakat açıkça ifade etmek gerekirse korumacı yaklaşımlarımızın bedelini şirketler olarak ağır ödeyebiliriz.

Her sektöre göre olgunluk seviyesi çeşitlilik gösterse de artık tedarik zinciri organizasyonlarımızın olgunluk, bilgi ve kültür seviyesi bu tür ihalelere sıcak bakmayı gerektirmelidir aynı cümleleri satış bölümleri içinde söyleyebiliyoruz. Eski alışkanlıklarımızdan uzaklaşıp yeni dijital dünyada yer edinmeliyiz. Banka işlemlerimizin birçoğunu elektronik ortamda yürütebildiğimiz gibi, bugünlerde her para havalesi için bankaya gittiğimizi hayal etmek dahi mümkün değil.

 

Aynı şekilde tedarikçiler ile ilgili olan işlemlerin de çok yoğun olarak elektronik ortamda yapılmasını temin etmeliyiz. Artık şirketlerin yalnızca bu konuyla ilgili olmadan tüm süreçlerini dijital dünyaya adapte etmeleri rekabet edebilmek ve pazarda varlıklarını sürdürebilmek amacıyla kaçınılmazdır.

Ayrıca bu konuda hizmet veren şirketlere bir mesaj verecek olursak; şirketler kendilerini bekleyen çok büyük bir pazar potansiyelinin var olduğunu bilmelidir.

İlgili ürün ve / veya hizmetin tanımını net bir şekilde yapacak olursak ve yeterli satın alma hacmine ulaşabilirsek elektronik ihalelerin müşteri ve tedarikçiye sağladığı bazı avantajlar olacaktır.

 

 

 

Dijital Tedarik Zinciri şirketlere ne gibi avantajlar sağlıyor?

 • Rekabette olan artan şeffaflık artırılıyor.
 • Uygulamadaki çabukluktan dolayı ilgili maliyetler azaltılıyor.
 • Pazarda oluşan şeffaflık ile sağlıklı veri bankası oluşuyor.
 • İlgili belgeler tüm katılımcı şirketlerle paylaşılıyor.
 • Tüm katılımcı şirketlere eşit yaklaşım sağlıyor.
 • Denetim kolaylığı sağlıyor.

 

Dijital Tedarik Zinciri tedarikçilere ne gibi avantajlar sağlıyor?

 • Yeni pazarlara açılımı kolaylaştırıyor.
 • Satış maliyetlerini azaltıyor.
 • Şeffaf rekabet sağlıyor.
 • Pazarda oluşan şeffaflık dolayısıyla şirketlerin hareket serbestisi oluşuyor.
 • İlgili tüm verilere eşit ulaşım sağlıyor.

Zeneks Yazılım ve Teknoloji olarak Sürdürülebilirliği ve İşletmenizi Yeniden Tasarlıyoruz. Siz de dijitalleşme sayesinde her ölçekten rakibinize meydan okuyun!